مهندسی شبکه های توزیع برق
مجموعه اطلاعات و اسناد فنی مهندسی برق با گرایش توزیع و تاسیسات الکتریکی 

 اول ارديبهشت روز سعدي

[ ۹۴/۰۲/۰۱ ] [ ۱۵:۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برایان اسکادان از کسانی است که در دنیا و بخصوص در بریتانیا او را بخاطر کتابهای ساده و جذابی که در شرح استاندارد BS7671 نوشته میشناسند:

 

از بین این کتابهای متعدد، کتاب اول را زیر عنوان: طراحی و تحویل تاسیسات الکتریکی در نیمه دوم سال گذشته به فارسی برگرداندم و در پایان همین سال به سرمایه سازمان نظام مهندسی اصفهان با کیفیت عالی بصورت چهاررنگ  به چاپ رسید. علاقمندان میتوانند با نظام مهندسی اصفهان جهت تهیه کتاب تماس بگیرند.

 

سایت موسسه آموزشی برایان اسکادان در انگلستان: http://www.brianscaddan.co.uk

[ ۹۴/۰۱/۰۹ ] [ ۲۱:۱۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ ۹۳/۱۲/۲۷ ] [ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این کتاب مجموعه ایست از مسائل حل شده درس الکترونیک قدرت که برای دانشجویانی که درس را دارند یا کسانیکه برای آزمون دکترا آماده میشوند مفید است. کتاب در معیت همکار گرامی آقای دکتر ارشادی تهیه شده است. آدرس سایت ناشر با امکان خرید اینترنتی (با تخفیف):

انتشارات دانش پژوهان

 

 

 

 

 

[ ۹۳/۱۲/۲۰ ] [ ۱۹:۳۲ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

 

راهی بسیار ساده برای یافتن ضریب نفوذ (Impact Factor) مجلات ISI رجوع به سایت زیر است:

CiteFactor

[ ۹۳/۱۲/۰۱ ] [ ۱۲:۵۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این یادداشت جالب را در سایت ایران جیب دیدم و مناسب دیدم که برای خوانندگان خودم بدون تصرف نقل کنم:

وقتي سوت پايان فينال جام جهاني برزيل به صدا در آمد، آلماني ها توانسته بودند ثابت کنند که بدون ستاره نيز مي توان قهرماني شايسته بود. آلمان نه مسي داشت و نه رونالدو. از بازيکنان گران قيمتي نظير گرت بيل نيز خبري نبود. يکي از تحليل گران مطرح فوتبال در مورد موفقيت هاي آلمان معتقد است: «آلمان فقط تيم است. همين و بس.»

تيم بودن و يکپارچگي آلمان ها تنها مختص به فوتبال آن ها نمي شود. آلمان در اقتصاد خود نيز آنقدر منظم است که بسيار آسان مشکلات سخت را پشت سر مي گذارد. يکي از سخت ترين خاطراتي که در ذهن مردم آلمان نقش بسته است، روزهاي بعد از جنگ جهاني دوم مي باشد. مردم جنگ زده آلمان نه تنها جنگ را باخته بودند بلکه تمامي زيرساخت ها و امکانات و زيربناهايشان را هم از دست داده بودند. در همان روزها، مردمان پر طاقت آلماني، خستگي جنگ را فراموش کردند تا به سازندگي کشورشان بپردازند.

از قوت غالب سيب زميني تا کار کردن دو شيفت، تنها بخشي از آن چيزي بود که مردم آن کشور از خود به نمايش گذاشتند. آلمان خيلي زود توانست از سياه چاله جنگ جهاني دوم، رهايي يابد و بار ديگر روي خوش زندگي را تجربه کند. شايد خيلي زودتر از کشورهاي فاتح جنگ نظير انگلستان. براي همين بود که نشريه انگليسي در همان سال ها، با حسادت در مورد آلمان نوشت: «هم اکنون نيروهاي کاري آلمان زندگي راحت و آرامي دارند. حتي طبقه کارگر هم مي تواند از انواع مواد و فرآورده هاي غذايي به خوبي بهره ببرد» آلمان با گل گوتزه 21 ساله قهرمان جام جهاني شد تا نشان دهد، در آينده نيز حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.
 

آنچه در آلمان ويرانه گذشت

 

خانه اي در خرابه

آلمان ديگر آلمان نبود. آلمان به خرابه اي تبديل شده بود که شهروندان آن با حسرت، گذشته آن را به خاطر مي آوردند. ديگر خبري از اقتدار هيتلر و نازي ها نبود و اقتدار ديروز آلمان جاي خود را به اشغال چهار کشور پيروز داده بود. شوروي، انگلستان، فرانسه و آمريکا بر سر جسد آلمان با هم به توافق رسيده بودند تا آن را ميان هم تقسيم کنند. اما روزهاي سخت خيلي زود سپري شد و پيشرفت هاي شگرف آلمان، لقب «معجزه اقتصادي» را از آن خود کرد. اين کشور توانست در مدت زمان کوتاهي خود را از خرابي نجات دهد و بار ديگر ستاره اقتصاد اروپا شد. اما به راستي چرا آلمان توانست بسيار زودتر از کشورهاي پيروز جنگ جهاني از خرابي ها رهايي پيدا کند؟ اقتصاددانان به دنبال توضيح اين موضوع به مساله سرمايه انساني دست يافتند. يعني گرچه آلمان سرمايه فيزيکي نظير پل و جاده نداشت و از نفت و منابع طبيعي هم بهره اي نبرده بود، اما نيروي انساني کارآمد و ساختارهاي فرهنگي اين کشور باعث شد خيلي زود به وضعيت اوليه خود بازگردد.

 

ارهارد؛ سردار اقتصادي آلمان

آلمان بعد از جنگ جهاني دوم، ميان 4 کشور پيروز در جنگ تقسيم شد. اما حدودا يک سال بعد انگلستان، فرانسه و آمريکا توافق کردند به اشغال آلمان خاتمه دهند و دولت مستقل آلماني تاسيس کنند. در دولت مستقل آلماني، آقاي ارهارد وزير اقتصاد شد. وي بلافاصله خواهان انجام اصلاحات اقتصادي گسترده به ويژه در حوزه اصلاحات ارزي شد. به دليل تورم بالا، پول آلمان عملاً بي ارزش شده بود و اقتصاد عمدتاً به شکل تهاتري و کالايي کار مي کرد که مانع شديدي در برابر رشد صنايع بود. به محض اينکه خبر اصلاحات ارزي به بيرون درز کرد، فروشگاه ها تعطيل شدند تا اثرات پول جديد را بتوان تعيين کرد. همزمان شوروي ها عرضه کالاها به برلين را، قطع کردند. قدرت هاي غربي با تحويل هوايي آذوقه و کالاها به شهر واکنش نشان دادند که شروع يک طرح مشهور به «پل هوايي» و يکي از هيجان انگيزترين رويدادها در تاريخ پس از جنگ جهاني دوم بود. لذا آلمان توانست با سلامت از مسير اصلاحات ارزي بگذرد.

 

مردماني که شوخي ندارند

مردم آلمان را به سخت کوشي و جديت مي شناسند. برخي به طعنه مي گويند که خنديدن در آلمان ممنوع است و يا اينکه بر خنده ماليات بسته اند؛ ظاهرا شوخي در آلمان فقط يک شوخي است! علاوه بر اينها مردم آلمان به ميهن پرستي افراطي، تعلق خاطر به زبان و ميهن خود، انضباط شديد و احترام به مقررات، جسارت و خشکي هم شناخته مي شوند. مجموعه ويژگي هاي خوب و بد فوق که در فرهنگ مردم آلمان نهادينه شده است يکي از مهم ترين علل خروج سريع آلمان از بحران اقتصادي بعد از جنگ جهاني دوم بوده است. در شرايطي که مردم آلمان به خاطر سياست هاي جنگ طلبانه و نژادپرستانه هيتلر در کام يک جنگ ويرانگر فرو رفته بودند، بعد از جنگ براي تسريع آباداني ميهن خود، دو شيفت کار مي کردند و به اندازه فقط يک شيفت حقوق مي‌گرفتند. اعتصاب را فراموش کرده و حداقل دستمزد را پذيرفته بودند. بنا به عادات خود سخت کوش و منظم و تابع مقررات بودند. بدين ترتيب شرايط را براي رشد سريع با پس انداز و سرمايه گذاري کافي فراهم آوردند و خيلي زود نتايج سخت کوشي و قناعت خود را چشيدند.

طرح مارشال آمريکايي براي آلمان

بعد از جنگ جهاني دوم، هراس از گسترش کمونيسم در کشورهاي جنگ زده ، سردمداران نظام سرمايه‌داري را آسوده نمي گذاشت. مردمان فلاکت زده کشورهاي مختلف از جمله آلمان، به طور بالقوه، تمايل زيادي به کمونيسم و قوانيني مثل مالکيت اشتراکي داشتند تا به حداقلي از رفاه دست يابند. لذا در فاصله کوتاهي بعد از جنگ برنامه هاي مختلفي مثل اصل 4 ترومن و طرح مارشال براي کمک به اروپا تدوين شد. دريافت اين کمک ها نقش به سزايي در توسعه آلمان داشت اما تعهداتي را نيز به اين کشور تحميل کرد. 4.5 ميليارد دلار کمک مستقيم، کمک هاي مختلف غذايي و مانند آن تاثير به سزايي بر اقتصاد آلمان داشت. در عين حال تعهداتي مثل تعهد جهت پرداخت خسارات، هزينه هاي اشغالگران، غرامات جنگي، صدور زغال سنگ و. .. بر اين کشور تحميل شد. از سوي ديگر برخي معتقدند که کمک هاي آمريکا به اين کشور علاوه بر ايجاد نگه داشتن آلمان در بلوک غرب به عنوان يک هم پيمان آمريکا، اهدافي چون ترويج دلار به عنوان پول مشترک جهاني دنبال مي کرده است.درس هاي اقتصاد آلمان براي ايران

يک

يکي از سوالاتي که ذهن برخي از اقتصاددانان توسعه را به خود مشغول کرده است، اين موضوع است که اگر ايران از نفت بهره اي نمي برد، وضعيت بهتري داشت يا خير؟ اگرچه پاسخ به اين سوال کاري بسيار دشوار است اما ايران امروز با تکيه به سرمايه انساني موجود مي تواند هرگونه مانعي را از سر راه بردارد؛ فقط با اين شرط که بر نيروي کار متخصص خود تکيه نمايد.

 

دو

اصلاحات اقتصادي به خصوص اصلاحات ارزي يکي از نيازهاي کشورهاي در حال توسعه است. در نظام ارزي کشور مشکلات فراواني وجود دارد که حل آن ها نيازمند اقدامات جدي در اين زمينه است. حرکت نرخ ارز به سمت نرخ واقعي، به تنهايي کافي نيست و بايد آثار رفاهي اجتماعي آن در اقتصاد ديده شود تا گرفتار مشکلاتي نظير آنچه در سال هاي اخير اتفاق افتاد، نشويم.

 

سه

اگرچه مشکلات مختلفي در کشورمان وجود دارد اما بايد بپذيريم بيش از آنکه روحيه سخت کوشي و تلاش حاکم باشد، تقاضا براي کارهاي ساده بالاست. ساعات کار مفيد در اداره ها کمتر از 2 ساعت در روز اعلام شده است و بهره وري بسيار پايين است. اين موضوع امروز يک مانع مهم رشد اقتصادي کشور است که جز با درک صحيح مردم از نقش خود قابل رفع نيست.

 

چهار

استفاده از کمک ها و سرمايه هاي خارجي به اشکال مختلف مثل سرمايه گذاري مستقيم و غيرمستقيم خارجي، همکاري علمي، کمک مستقيم و وام قابل تحقق است و مي تواند نقش خود را در توسعه اقتصادي کشور بازي کند. متوليان اقتصاد کشور بايد ضمن استفاده از فرصت هاي خارجي، تمرکز بيشتر بر رشد درون‌زاي اقتصاد داشته باشند تا مجبور به اجراي خواسته هاي آن ها نباشيم.

[ ۹۳/۱۱/۲۶ ] [ ۲۱:۱۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برای دیدن لیستی از ژورنالهای همه رشته ها، به انضمام E-ISSN و P-ISSN، ناشر و کشور مربوطه را میتوانید در سایت دانشگاه آنا ببینید.

[ ۹۳/۱۱/۰۲ ] [ ۱۳:۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۳/۰۹/۲۲ ] [ ۸:۴۳ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

N o b e l    P r i z e   f o r  P e a c e   -   2 0 1 4

[ ۹۳/۰۹/۱۹ ] [ ۱۷:۳۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ ۹۳/۰۹/۱۶ ] [ ۱۱:۱۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

For over 40 years, Prabha Kundur has been at the leading edge of development and application of technology that has made the operation of large-scale interconnected power systems more safe, secure, and reliable. He has impacted many areas, including modeling and measurement tools, analysis methods, and control techniques that enhance power system stability. Dr. Kundur’s development and validation of comprehensive power plant models for dynamic analysis and control design have been incorporated in software packages that address transient stability, small signal stability, voltage stability, and dynamic reduction for large-scale power systems. Widely recognized and applied by the power industry, these models are important tools in testing whether the power system can handle and recover from disturbances without taking down a large portion of the grid. Dr. Kundur’s contributions to advanced excitation control designs have enhanced overall system dynamic performance. In addition to improving system security, the designs also improve efficiency since the system is able to operate at higher limits. Under Dr. Kundur’s leadership, Ontario Hydro, Canada was one of the first utilities to develop instrumentation technologies and conduct fault tests to identify and verify models and analytical tools being used for power system simulation. Dr. Kundur is the author of the book "Power System Stability and Control," which has been used by academics and practicing engineers worldwide and is considered an industry classic. An IEEE Life Fellow, Dr. Kundur is currently president of Kundur Power Systems Solutions, Inc., Toronto, Ontario, Canada.

[ ۹۳/۰۹/۱۵ ] [ ۱۰:۱۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۳/۰۹/۱۱ ] [ ۱۱:۴۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

در آبانماه امسال دوره ارزیابی قابلیت اطمینان شبکه های توزیع را در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی اصفهان طی سه روز (18 ساعت) برای همکاران شرکت توزیع استان اصفهان برگزار خواهم کرد. ممکن است امکان ثبت نام تعدادی معدود از سایر علاقمندان نیز وجود داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر با تلفن 6 و 36661535-031 آقای خالقی تماس حاصل بفرمایید.

[ ۹۳/۰۷/۲۷ ] [ ۹:۵۷ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۳/۰۷/۲۲ ] [ ۱۳:۴۸ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

"The terrorists thought they would change my aims and stop my ambitions, but nothing changed in my life except this: weakness, fear and hopelessness died. Strength, power and courage was born … I am not against anyone, neither am I here to speak in terms of personal revenge against the Taliban or any other terrorist group. I’m here to speak up for the right of education for every child. I want education for the sons and daughters of the Taliban and all terrorists and extremists..."

[ ۹۳/۰۷/۲۰ ] [ ۷:۱۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Wind Energy Systems

 

Dr. Gary L. Johnson taught electrical engineering at Kansas State University for 28 years before taking early retirement in 1994. He wrote a textbook "Wind Energy Systems" which was used in a senior elective course for many years. Prentice-Hall let the book go out of print and gave the copyright back to Dr. Johnson. The revised and expanded version was then used for several more years.

دانلود

[ ۹۳/۰۷/۰۵ ] [ ۱۰:۵۴ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Dr. Elias Strangas

Associate Professor

Michigan State University

 

دانلود

[ ۹۳/۰۷/۰۵ ] [ ۱۰:۴۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

از اینجا دانلود کنید

[ ۹۳/۰۶/۳۰ ] [ ۱۱:۲۳ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برایان اسکادان از افرادی است که عمری را در آموزش و کار علمی در تاسیسات الکتریکی گذرانده و علاوه بر تربیت مهندسین در موسسه آموزشی که خود دارد، اطلاعات و تجربیاتش را در قالب کتابهای متعددی به دیگران منتقل نموده است (ر.ک. http://www.brianscaddan.co.uk). دو کتاب زیر را برای نمونه میتوانید ملاحظه فرمایید. با این توضیح که بدلیل اشتغال و سکونت وی در انگلستان استانداردی که مرجع ایشان است BS7671 میباشد که پیشتر در همین وبلاگ در مورد آن متناوباً بحث شده است. البته این استاندارد تا حد بسیار زیادی با IEC60364 که مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان بر مینای آن نوشته شده تطابق دارد ولی از نظر مخلص در جهاتی بر آن مزیت دارد. توصیه میکنم حتما این دو کتاب فوق العاده ساده ولی راهگشا و مفید را بخوانید و با مبحث ۱۳ خودمان مقایسه فرمایید.

لینک دانلود

لینک دانلود

یکی دیگر از کتابهای مهم ایشان توسط سازمان نظام مهندسی اصفهان و با ترجمه بنده بزودی منتشر خواهد شد و در موقع مناسب خبر آنرا درج خواهم کرد.

[ ۹۳/۰۶/۲۵ ] [ ۷:۳۳ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۳/۰۶/۰۹ ] [ ۱۲:۵۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

سراینده ای نیک آیین برفت / ز ایران زمین ماه "سیمین" برفت
یکی شاعری بود انسان صفت / پر از عشق میهن، پر از معرفت
نه یاوه سرود و نه مدح خسان / نه پیوند بنمود با ناکسان
"فروغ" دگر بود در این زمان / چو "پروین" درخشنده در آسمان
ز اندوه دوران چو مدهوش شد / چراغش به یکباره خاموش شد

شعر از: معلم ارجمندم آقای محمود ملاباشی

[ ۹۳/۰۵/۲۹ ] [ ۱۷:۱۲ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۳/۰۵/۱۴ ] [ ۸:۴۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

دانلود آخرین نسخه استاندارد NEC/NFPA ویرایش 2014 از اینجا ممکن است.

[ ۹۳/۰۴/۲۷ ] [ ۱۹:۳۸ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برای دانلود مقاله از IEEE، science Direct، Weily‌  و ....  میتوانید از امکانات سایت فوق استفاده کنید.

elearnica.com

[ ۹۳/۰۳/۱۰ ] [ ۸:۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

چنین گفت تسلا

(زندگی، آراء و آزمایشهای نیکلا تسلا)

لینک دانلود

[ ۹۳/۰۲/۲۷ ] [ ۱۵:۳۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

وبلاگ من امروز ۸ سالش میشود.

بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین......


[ ۹۳/۰۲/۲۰ ] [ ۰:۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

جزوه ای که از اینجا میتوانید دانلود کنید مشتمل است بر تعدادی مقاله که هر یک تلفات سیستم قدرت را از منظری مورد توجه قرار داده اند.این جزوه در دانشگاه پردو تهیه شده است و اگرچه قدری قدیمی است مطالب آن مستدل و آموزنده است. بخصوص مبحثی که در مورد تلفات در سیستم روشنایی است قابل ملاحظه میباشد.

[ ۹۳/۰۲/۱۹ ] [ ۹:۴۷ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

بسیار اتفاق می افتد که خوانندگان محترم از بنده یکی از مستنداتی که مثلا در سال ۱۳۸۶ آپلود کرده بودم مطالبه میکنند و یا این پیام را میگیرم که "فلان لینک (مربوط به چند سال قبل) خراب است". البته اگر خواننده محترم قدری با ساختار وبلاگها و مسائل متداول در وبلاگ نویسی آشنا باشد میداند که بین وب سایت و وبلاگ تفاوتهای بسیاری وجود دارد از جمله اینکه وبلاگ نویسان اغلب برای آپلود فایلها متکی به هاستهای عمومی هستند و این هاستها هم اغلب پس از یکی دو ماه فایلهای آپلود شده را پاک میکنند. نتیجه اینکه اگر کسی به مطالب مندرج در وبلاگی علاقمند است باید مستمرا آنرا تعقیب نموده و فایلها را بموقع دانلود کند. مخلص هم فایلها و اطلاعاتی را که در گذشته در وبلاگ قرار داده جایی نگهداری نمیکند تا بتواند مجددا آنرا ارسال نماید.

اما علیزغم همه مطالب فوق یکی از چیزهایی که زمانی در وبلاگ معرفی کرده بودم و خیلی از دوستان بخصوص همکاران توزیع از مطالعه آن راضی بوده و نکات جالب و نادری در آن یافته بودند جزوه ای بود از EATON زیر عنوان: Power Distribution Systems . اخیرا بدلیلی خودم مراجعه ای با آن داشتم و مطالبش را مجددا مرور کردم و دیدم حقیقتا جای آن دارد که مجددا لینک آنرا برای استفاده خوانندگان محترمی که پیشتر آنرا ندیده اند در اینجا تکرار کنم.

[ ۹۳/۰۲/۱۹ ] [ ۹:۱۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

گزارشی از IEC در مورد افقهای بهبود عملکرد و بازدهی سیستمهای توزیع و انتقال در 2007 منتشر شده که از اینجا قابل دانلود است. در گزارش هم به نام و کد کمیته هایی که در IEC رود این مسئله کار میکنند اشاره شده و هم  لیست استانداردهایی که تا بحال برای این منظور مصوب شده اند درج گردیده است.

[ ۹۳/۰۲/۱۹ ] [ ۸:۵۷ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

علاقمندان به تهیه کتابهای بنده در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران که از ۱۰ تا ۲۰ اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب در محل مصلای تهران برقرار است میتوانند به غرفه های زیر مراجعه فرمایند:


 

انتشارات نیاز دانش

ناشران دانشگاهی - سالن 15 - غرفه 436

انتشارات دانش پژوهان برین

ناشران دانشگاهی - سالن 19 - غرفه 166
[ ۹۳/۰۲/۰۹ ] [ ۱۷:۲۹ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Electrical Engineering

Online Electrical Engineering Study Siteدر سايت مفيد زير اطلاعات و مفاهيم مهم مهندسي برق در شاخه قدرت جمع آوري شده و حسن اصلي آن استفاده از عكسها و ويدئوهاي زيبا و گويا است. براي دانشجويان قدرت در كارشناسي و ارشد بسيار مفيد خواهد بود.


http://www.electrical4u.com

[ ۹۳/۰۲/۰۳ ] [ ۱۳:۲۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
كتاب سيستمهاي توزيع اثر دكتر توران گونن بي نياز از توضيح است. جامعترين كتابي است كه در زمينه شبكه هاي توزيع در اندازه هاي آكادميك و با عمق و وسعتي در خور نوشته شده و در اغلب كشورهاي جهان كتاب اصلي جهت تدريس در دوره هاي تحصيلات تكميلي ميباشد. كتاب به فارسي هم ترجمه شده ولي ترجمه آن بدليل لجاجتي كه بر استفاده از معادلهاي فارسي نامانوس داشت هيچگاه با توفيق مواجه نشد. نسخه اصلي آنرا از اينجا دانلود كنيد.

[ ۹۳/۰۱/۲۴ ] [ ۸:۳۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

نه لب گشایدم از گل، نه دل کشم ز نبید
چه بی نشاط بهـاری که بی رخ تو رسـید
دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی   1393-1304

فهرست کتاب‌ها:

الف ــ مربوط به کرمان نخستین چاپ آثار

 1. پیغمبر دزدان (چاپ هفدهم ۱۳۸۲)۱۳۲۴
 2. نشریه فرهنگ کرمان (چاپ کرمان)۱۳۳۳
 3. راهنمای آثار تاریخی کرمان (چاپ کرمان)۱۳۳۵
 4. دوره مجله هفتواد (چاپ کرمان)۱۳۳۷ ــ ۱۳۳۶
 5. تاریخ کرمان (تصحیح و تحشیه تاریخ وزیری، چاپ چهارم، ۱۳۷۴)۱۳۴۰
 6. منابع و مآخذ تاریخ کرمان۱۳۴۰
 7. سلجوقیان و غز در کرمان (چاپ دوم ۱۳۷۳)۱۳۴۳
 8. فرماندهان کرمان (تصحیح و تحشیه تاریخ شیخ یحیی، چاپ سوم، ۱۳۷۱)۱۳۴۴
 9. جغرافیای کرمان (تصحیح و تحشیه جغرافی وزیری، چاپ پنجم، ۱۳۸۴)۱۳۴۶
 10. گنجعلی خان (چاپ سوم ۱۳۶۷)۱۳۵۳
 11. وادی هفت واد (انجمن آثار ملی، جلد اول)۱۳۵۵
 12. تاریخ شاهی قراختائیان۱۳۵۵
 13. تذکره صفویه کرمان۱۳۶۹
 14. صحیفه الارشاد (پایان صفویه)۱۳۸۴

ب ــ مجموعه هفتی (سبعه ثمانیه)

 1. خاتون هفت قلعه (چاپ ششم ۱۳۸۰)۱۳۴۲
 2. آسیای هفت سنگ (چاپ هفتم ۱۳۸۳)۱۳۵۰
 3. نای هفت بند (چاپ ششم ۱۳۸۱)۱۳۵۳
 4. اژدهای هفت سر (چاپ پنجم ۱۳۸۴)۱۳۵۵
 5. کوچه هفت پیچ (چاپ ششم ۱۳۷۰)۱۳۵۵
 6. زیر این هفت آسمان (چاپ پنجم ۱۳۶۸)۱۳۵۸
 7. سنگ هفت قلم (چاپ سوم ۱۳۶۸) ۱۳۵۸
 8. هشت الهفت (چاپ دوم ۱۳۷۰)۱۳۶۳

ج ــ سایر کتب:

 1. یادبود من (مجموعه شعر)۱۳۲۷
 2. ذوالقرنین یا کوروش کبیر (ترجمه، چاپ نهم ۱۳۸۴)۱۳۳۰
 3. یاد و یادبود (مجموعه شعر، چاپ دوم، ۱۳۶۴)۱۳۴۱
 4. محیط سیاسی و زندگی مشیرالدوله (چاپ دوم، جیبی ۱۳۴۱)۱۳۴۱
 5. اصول حکومت آتن، ترجمه از ارسطو۱۳۴۱ (با مقدمه استاد دکتر غلامحسین صدیقی، چاپ چهارم ۱۳۸۳)
 6. تلاش آزادی (چاپ هفتم ۱۳۸۳، برنده جایزه یونسکو)۱۳۴۷
 7. یعقوب لیث (چاپ هشتم ۱۳۸۲)۱۳۴۴ (این کتاب به زبان عربی ترجمه و در قاهره چاپ و منتشر شده‌است. ۱۹۷۶)
 8. شاه منصور (چاپ ششم ۱۳۷۷)۱۳۴۸
 9. سیاست و اقتصاد عصر صفوی (چاپ پنجم ۱۳۷۸)۱۳۴۸
 10. اخبار ایران از ابن اثیر (ترجمه الکامل، چاپ دوم ۱۳۶۴)۱۳۴۹
 11. از پاریز تا پاریس (چاپ هشتم ۱۳۸۱)۱۳۵۱
 12. شاهنامه آخرش خوش است (چاپ ششم ۱۳۸۳)۱۳۵۰
 13. حماسه کویر (چاپ چهارم ۱۳۸۲)۱۳۵۶
 14. تن آدمی شریف است...۱۳۵۷
 15. نون جو و دوغ گو (چاپ پنجم ۱۳۸۳)۱۳۵۷
 16. جامع المقدمات (چاپ دوم ۱۳۶۷، جلد دوم ۱۳۷۳)۱۳۶۳
 17. فرمانفرمای عالم (چاپ چهارم ۱۳۷۷)۱۳۶۴
 18. از سیر تا پیاز (چاپ سوم ۱۳۷۹)۱۳۶۷
 19. مار در بتکده کهنه (چاپ سوم ۱۳۸۰)۱۳۶۸
 20. کلاه‌گوشه نوشین روان (چاپ سوم ۱۳۸۰)۱۳۶۹
 21. حضورستان (چاپ دوم ۱۳۷۰) ۱۳۶۹
 22. هزارستان (چاپ دوم ۱۳۸۲) ۱۳۷۱
 23. ماه و خورشید فلک (چاپ دوم ۱۳۷۶) ۱۳۷۱
 24. سایه‌های کنگره (چاپ دوم ۱۳۷۶) ۱۳۷۱
 25. بازیگران کاخ سبز (چاپ دوم ۱۳۸۴) ۱۳۷۳
 26. پیر سبزپوشان (چاپ دوم ۱۳۷۹) ۱۳۷۳
 27. آفتابه زرین فرشتگان (چاپ دوم ۱۳۷۷) ۱۳۷۳
 28. نوح هزار طوفان (چاپ دوم ۱۳۸۰) ۱۳۷۵
 29. در شهر نی سواران (چاپ دوم ۱۳۷۸) ۱۳۷۷
 30. شمعی در طوفان (چاپ دوم ۱۳۸۳) ۱۳۷۸
 31. خود مشت مالی ۱۳۷۸
 32. محبوب سیاه و طوطی سبز ۱۳۷۸
 33. درخت جواهر (چاپ دوم ۱۳۸۳)۱۳۷۹
 34. گذار زن از گدار تاریخ (چاپ دوم ۱۳۸۴) ۱۳۸۱
 35. کاسه کوزه تمدن ۱۳۸۱
 36. پوست پلنگ ۱۳۸۱
 37. حصیرستان (چاپ دوم ۱۳۸۴) ۱۳۸۲
 38. بارگاه خانقا ه۱۳۸۴
 39. هواخوری در باغ با گوهر شب چراغ ۱۳۸۴
 40. گرگ پالان دیده ۱۳۹۰

سخنرانی ایشان در معرفی کتاب پیغمبر دزدان


[ ۹۳/۰۱/۰۵ ] [ ۱۷:۵۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


بهار و گل طرب انگیز گشت و توبه شکن
به شـادی  رخ گــل بیخ غــم ز دل بـرکن

[ ۹۲/۱۲/۲۸ ] [ ۲۱:۲ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

دومين كنگره بين المللي پژوهش هاي نوين در مهندسي در سه بخش مكانيك ، برق و عمران با حضور علاقمندان  در تالار آمفی تئاتر دانشگاه آزاد خميني شهر برگزار شد. سخنرانیهای کلیدی کنگره بشرح زیر بود:

1- سخنرانی دكتر عليرضا قاري قرآن ، استاديار دانشگاه اصفهان و معاون عمراني شهرداري اصفهان با عنوان بكار گيري فناوري و مديريت نوين مهندسي در طراحي و اجراي پروژه سالن همايش هاي بين المللي اصفهان

۲- سخنرانی دكتر سعيد كرماني استاديار دانشگاه اصفهان با موضوع زيرساخت ها و راهبردهاي توسعه فناوري

3- سخنرانی دكتر حسن جعفري استاد مدعو دانشگاه UTM با موضوع:

Research Activities on Bio Degradable Mg Alloys

4- سخنرانی بنده با موضوع:  Modern Maintenance and Reliability Engineering

برای برخی مستمعین محترم که علاقمند به مرور مجدد مطالب ارائه شده توسط بنده بودند تصویر پاورپوینت سخنرانی را در اینجا  قرار دادم. 

[ ۹۲/۱۲/۲۵ ] [ ۱۱:۲۳ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
بخشی از مقدمه کتاب:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از سیستمهای کنترل رشد انفجارگونه ای در صنعت داشته است و به یک بیان، انسان هر روز خواستار اعمال کنترل بیشتر و بهتری بر ساخته های دست خود است. برای طراحی و تجزیه و تحلیل هر سیستم کنترل، لازم است طراح با مبانی سیستمهای کنترل خطی آشنایی کافی داشته و به روشهای طراحی این سیستمها مسلط باشد. با همین هدف، در دوره کارشناسی برخی از رشته های مهندسی از جمله برق و مکانیک، درسی تحت عنوان سیستمهای کنترل گنجانده شده است. در این زمینه کتب متعددی، هم به عنوان مرجع اصلی درس تالیف یا ترجمه شده اند. اما در هر مادۀ درسی بخصوص دروس مهندسی، برای یادگیری عمیق­تر مفاهیم، در کنار مطالعۀ مراجع اصلی، به حل مسائل متعدد و تمرین و تکرار نیاز است. تعداد مسائل موجود در کتب مرجع، اغلب در حدی نیست که دانشجو با حل آنها اعتماد بنفس لازم را بدست آورد و همواره بیم آن دارد که با مسائل ناشناخته ای در امتحانات مواجه گردد. لذا دسترسی به کتابهای تمرین، مانند کتاب حاضر، میتواند او را یاری دهد؛ خصوصاً که در چنین کتابهایی، حل مسائل با توضیح و تفسیر کافی همراه باشند.

این کتاب با همین هدف انتخاب و به فارسی برگردانده شده است. چاپهای مکرّر نسخۀ اصلی و پنج بار ویرایش آن، نشانگر روانی و مفید بودن مطالب برای دانشجویان بوده است. کتاب در دوازده فصل، شامل: مبانی و مفاهیم پایه سیستمهای کنترل، مدلسازی ریاضی و فیزیکی آنها، پاسخ زمانی و فرکانسی سیستمها، معیارهای پایداری و تجزیه وتحلیل سیستمها در حوزه فضای حالت را پوشش می دهد. در ابتدای هر فصل، خلاصه ای از مباحث مربوطه و نکات مهم و کاربردی مطرح شده و سپس نمونه مسائل همراه با حل آنها آورده شده است. بی شک مسائل این کتاب میتواند به تسلط بیشتر دانشجویان به روشهای تحلیل و طراحی در سیستمهای کنترل خطی کمک کند و با توجه به اینکه اهمّ نکات هر مبحث نیز ارائه شده، میتواند برای علاقه مندان به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد نیز راه­گشا باشد.

لینک ناشر
(با امکان سفارش اینترنتی)

[ ۹۲/۱۲/۲۰ ] [ ۲۰:۲۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

در مورد دلایل، حدود و انواع تلفات شبکه تا بحال متون مختلفی را دیده بودم و بسیاری را هم در این وبلاگ خدمت خوانندگان معرفی کرده بودم ولی آنچه در لینکهای زیر ملاحظه خواهید فرمود حقیقتاْ متفاوت و خواندنی است.

part 1
part 2

 

[ ۹۲/۱۲/۱۶ ] [ ۷:۴۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 6و7 اسفندماه ميزبان دومين كنگره بين المللي پژوهشهاي نوين در مهندسي هستيم. سايت كنگره حاوي اطلاعات تكميلي است و بنده نيز يك سخنراني كليدي در روز دوم خواهم داشت.[ ۹۲/۱۲/۰۶ ] [ ۸:۴۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

ببین باز می بارد آرام؛ برف

فریبا و رقصنده و رام؛ برف

عروسانه می آید از آسمان

در این حجله، آرام و پدرام؛ برف

جهان را سراسر سپیدی گرفت

به هر شاخه، هر شانه، هر بام، برف

نشسته به اندوه انبوه دشت

به بی‌برگی باغ ایام، برف

خزان هم به دامان مرگی خزید

کنون فصل سرد سرانجام... برف

فرو بسته یک شهر چشمان خویش

و می بـــارد؛ آرام  آرام بــرف...


شعر از: شهرام مقدسی[ ۹۲/۱۰/۲۸ ] [ ۱۵:۲۰ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

سایت کمپانی ALLTECK اطلاعات و کاتالوگهای خوبی در زمینه ارت و صاعقه گیر دارد. روی لوگوی آن کلیک کنید.

[ ۹۲/۱۰/۲۷ ] [ ۱۳:۲۹ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

فیلم را از یوتیوب ببینید

(فرض بر اینستکه شما در خارج از کشور هستید و یوتیوب برایتان فیلتر نیست!!).

[ ۹۲/۱۰/۲۷ ] [ ۸:۵۵ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این یک مقاله مختصر و مفید است که توسط FLUKE نوشته شده و نکات مهم و مفید اندازه گیری مقاومت سیستم زمین را شرح میدهد. امیدوارم از بین خوانندگان محترم این وبلاگ کسی پیدا شود که ترجمه خوبی از آن تهیه کرده و و برای همه شرکتهای توزیع بفرستد. برای دانلود روی لوگوی FLUKE کلیک کنید.

[ ۹۲/۱۰/۲۷ ] [ ۸:۵۲ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


این کتاب هم برای مباحث پایه خوب است و هم برای مقاصد شبیه سازی. از اینجا دانلود کنید.

(از قسمت Low Speed Download مجانا دانلود کنید)

[ ۹۲/۱۰/۲۴ ] [ ۱۲:۵۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Practical Handbook of Photovoltaics, Second Edition: Fundamentals and Applications

لینک دانلودSolar Energy Conversion Systems

لینک دانلود

[ ۹۲/۱۰/۰۲ ] [ ۱۸:۱۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ ۹۲/۰۹/۱۵ ] [ ۹:۴۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


این مقاله را از اینجا بخوانید.[ ۹۲/۰۸/۱۵ ] [ ۶:۱۱ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Balkan Journal of Electrical & Computer Engineering
ISSN : 2147-284X

ژورنال خوبی است که چاپ آن اخیرا در ترکیه شروع شده و میتواند با داوری نسبتا سریعی که دارد برای دانشجویان ارشد جذاب باشد. آخرین شماره آنرا در اینجا میتوان یافت.

[ ۹۲/۰۸/۱۰ ] [ ۷:۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

ANSYS نرم افزار قدرتمندی است که برای محاسبات المان محدود در اغلب علوم مهندسی و منجمله مهندسی برق بکار میرود. خودآموزی برای این نرم افزار توسط دانشگاه آلبرتا تهیه شده که از اینجا قابل دسترس است.


[ ۹۲/۰۷/۲۸ ] [ ۷:۴۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ ۹۲/۰۷/۱۵ ] [ ۱۷:۱۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

براي جستجوي ژورنالها سايتهاي مختلفي وجود دارد كه بسياري از دانشجويان تحصيلات تكميلي با آنها آشنا هستند ولي سايت زير را بنده نديده بودم و از كسي هم نشنيده بودم. سايت مختصر و مفيد و بي دردسري است. كه امكان فيلتر كردن برحسب موضوع و ايندكس را هم ميدهد. امتحان بفرماييد.

http://www.journals4free.com

[ ۹۲/۰۷/۱۳ ] [ ۱۴:۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ محلی است برای تبادل اطلاعات فنی در مورد شبکه های توزیع برق و تاسیسات الکتریکی (نویسندگان پیوندی در facebook ندارند)
امکانات وب