مهندسی شبکه های توزیع برق
مجموعه اطلاعات و اسناد فنی مهندسی برق با گرایش توزیع و تاسیسات الکتریکی
قالب وبلاگ
لینک دوستان

فهرست مطالب:

1- تئوری ترانسفورماتور

2- ترانسفورماتورهای سه فاز

3- ساختمان و اجزاء ترانسفورماتور قدرت

4- تپ چنجر ترانسفورماتور

5- روغن ترانسفورماتور

6- ترانسفورماتورهای اندازه گیری

7- ترانسفورماتورهای مخصوص

8- حفاظت ترانسفورماتور

9- تست های ترانسفورماتور

10- بهره برداری ترانسفورماتور قدرت

11- تشخیص عیب در ترانسفورماتور

 

پیوست ها:

پیوست 1: حمل و نقل ترانسفورماتور قدرت

پیوست 2: فرم بازدید هفتگی ترانسفورماتور قدرت

پیوست 3: : فرم بازدید ماهیانه ترانسفورماتور قدرت

پیوست 4: فرم های تکمیل شده تست ترانسفورماتور قدرت

پیوست 5: مستندات مندرج در DVD همراه کتاب

 

شرح پشت جلد:

در کتاب حاضر از روشی ابتکاری برای بیان تخصصی مفاهیم و ساختمان ترانسفورماتورهای قدرت استفاده شده است. بدین معنی که مطالب تئوری و توضیحات فنی را با فیلم های آموزشی جذاب، عکس های گویا، استانداردها و کتاب هایی که خواننده در صنعت ناگزیر به استفاده از آنها می باشد، همراه نموده است.

بنابراین این ترکیب علمی- عملی می تواند تقریباً تمامی ابهامات و سوالات دانشجویان و مهندسان شاغل در صنعت برق را پاسخ گو باشد.

[ یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۴ ] [ ۱۶:۵۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

چون کتاب هندبوک تاسیسات الکتریکی ABB بزودی به چاپ دوم سپرده میشود، از کلیه همکاران و دوستان محترمی که کتاب را مطالعه فرموده و اشکالاتی در آن بنظرشان رسیده درخواست میشود آنها را جهت اصلاح در چاپ جدید به بنده ابلاغ فرمایند.

Shojaeian {@} hotmail.com

[ شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۴ ] [ ۱۸:۴۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ چهارشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۷:۲۵ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

چین و کالاهای بی‌کیفیت آن بار دیگر برای صنعت برق ایران مشکل ایجاد کرده‌است. این بار کلیدهای بی‌کیفیت چینی که با ظاهری مناسب و با برندهای معتبر به بازار ایــران راه یافته‌اند، روی تابلوهای برق نصب می‌شود و در شرکت‌های توزیع برق و کارخانه‌های صنعتی حادثه می‌آفریند. به گفته رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوی برق، شرکت توانیر با کمک بخش خصوصی در تلاش است که این کلیدها را از بازار جمع‌آوری کند. 

سیدعلی کهفی قانع، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوی برق در گفت‌وگو با روزنامه فرصت امروز از ورود انبوه کلیدهای بی‌کیفیت برق به‌صورت قاچاق به کشور خبرداده و می‌گوید: از آنجا که این کلیدها کیفیت نداشته و رفتار آنها پس از نصب روی تابلوی برق مشخص نیست، ضررهای هنگفتی به سرمایه‌های داخلی وارد می‌کنند. وی اضافه می‌کند: بیشتر آتش‌سوزی‌ها در شبکه برق کشور به دلیل اتصالات و تجهیزات الکتریکی غیر‌استاندارد است. این حوادث ناشی از استفاده از کلیدهایی است که بدون تست‌های لازم در بازار عرضه می‌شوند. 

کهفی قانع دلیل ورود این کلیدهای بی‌کیفیت به بازار را عدم وجود شفافیت در ارتباطات ایران با جهان و تشدید تحریم‌ها در سال‌های اخیر اعلام می‌کند. وی می‌گوید: در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها، برندهای مطرحی نظیر زیمنس، اشنایدر و غیره با ایران معامله نمی‌کنند و نمی‌توانیم از آنها کلیدهای مرغوب خریداری کنیم، طبیعتا افراد بدون شناسنامه وارد عرصه می‌شوند.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوی برق با تاکید بر اینکه در شرایط آب گل‌آلود هر اتفاقی ممکن است رخ دهد، بیان می‌کند: وقتی به دلیل تحریم‌ها امکان تست و بازرسی وجود نداشته باشد، طرف مقابل، تجارت فعال و قانونی انجام نمی‌دهد. در نتیجه هر جنس بنجلی را می‌تواند به خریدار تحویل دهد. وی در پاسخ به این پرسش که کلیدهای بی‌کیفیت از کدام کشور وارد ایران شده، می‌گوید: براساس بررسی‌های انجام شده، این کلیدها از چین وارد ایران شده‌است.


کلیدهای بی‌کیفیت را معدوم کنید

کهفی قانع اضافه می‌کند: متاسفانه از این کلیدها در جاهای حساسی مثل شبکه برق تهران و شهرهای مختلف کشور استفاده شده و شرکت توانیر برق تهران با کمک انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوی برق با جدیت دنبال حل مشکل هستند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان تست کیفیت کلیدهای وارد شده وجود دارد، عنوان می‌کند: امکان انجام برخی تست‌ها در داخل کشور وجود ندارد. با توجه به اینکه برخی از کلیدها در مداربوده و در حال سرویس‌دهی هستند، به راحتی نمی‌توانیم آنها را وارد سیستم تست کنیم.

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوی برق ادامه می‌دهد: البته با‌توجه به مستندات و شناختی که کارشناسان ما دارند، بررسی‌های لازم انجام شده‌ و به این نتیجه رسیدیم که به دلیل نامرغوب بودن کیفیت کلیدها، صدماتی به شبکه برق کشور وارد شده ‌است. وی اظهار امیدواری می‌کند: به‌زودی با جمع‌آوری کلیدها از بازار یا ممانعت از ثبت سفارش آن، از شر این کلیدها خلاص شویم.

البته کهفی قانع تاکید می‌کند: باید کلیدها پس از جمع‌آوری از بازار، امحا شوند. زیرا این کلیدها نمی‌توانند در سیستم فعال باشند. مشخص نبودن رفتار کلیدها در شبکه ممکن است خطرات جانی برای پرسنل برق منطقه‌ای ایجاد کند. وی اضافه می‌کند: در شرایط کنونی کنترل شرایط برای ما بسیار راحت است. زیرا وضعیت قراردادها مشخص است و شرکت‌های استفاده‌کننده از کلیدها نیز شناسایی شده‌اند. بنابراین می‌توانیم به شرکت واردکننده بگوییم که کالاهای بی‌کیفیت را با انواع باکیفیت جایگزین کند. اما اگر کلیدها معدوم نشود، ممکن است در بازار به شکل دیگری توزیع شود که بسیار خطرساز خواهد بود.
 

تابلوسازان، جبران‌کننده خسارات کلیدهای چینی

سیدمحمد علی رضوی، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوهای برق هم در گفت‌وگو با «فرصت امروز» کلیدهای بی‌کیفیت را متعلق به چین می‌داند اما بر این باور است که این کشور محصولات باکیفیت هم تولید می‌کند، اما برخی تجار ایرانی به دنبال خرید جنس ارزان هستند. وی در پاسخ به اینکه آیا سازمان استاندارد به وضعیت ورود کالاهای بی‌کیفیت به کشور نظارت ندارد، می‌گوید: قطعا این سازمان نظارت‌های لازم را دارد. اما معلوم نیست از کجا و چگونه این کلیدها به بازار ایران راه یافته است.

به گفته رضوی بسیاری از کلیدهای بی‌کیفیت وارداتی، دارای برندهای معتبر بوده و به اسم جنس اصل به متقاضیان فروخته شده‌است. حتی خریداران، پول جنس اصل را به فروشنده پرداخت کرده‌اند اما در نهایت کالای تقلبی تحویل گرفته‌اند. وی با اشاره به اینکه کالای مشابه کلیدهای وارداتی، در داخل کشور تولید نمی‌شوند یا به‌صورت محدود تولید می‌شوند، بیان می‌کند: هنوز هم تامین‌‌کننده‌هایی وجود دارند که کلیدهای باکیفیت را به بازار ایران وارد می‌کنند. اما کلیدهای تقلبی به‌وسیله برخی از تجار به کشور وارد شده‌است. دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلوهای برق در پاسخ به این پرسش که آیا برآوردی از خسارات وارده به شبکه توزیع به دلیل استفاده از کلیدهای بی‌کیفیت وجود دارد، عنوان می‌کند: برآورد دقیقی نداریم زیرا این بحث تازه باز شده‌ است. اما تابلوسازهایی که ندانسته جنس غیر‌اصل می‌خرند، پس از بروز حادثه ناگزیر به پرداخت خسارات هستند. 

وی می‌گوید: واردکنندگان این کلیدهای بی‌کیفیت، یک سوم بهایی که برای این کلیدها در بازار داخل تعیین شده، پول پرداخت کرده و کالای تقلبی را وارد بازار کشور می‌کنند. این کلیدها در ساختار تابلوهای برق به کار گرفته می‌شود و از آنجا که تابلوهای برق گارانتی دارند، تمام هزینه‌های ناشی از حوادث به عهده تولیدکنندگان تابلوهای برق خواهد بود.

منبع: ایران جیب

[ چهارشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۷:۵۴ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

منبع: ایران جیب

[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۴۵ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

کتاب برای درس "آنالیز کامپیوتری سیستمهای قدرت" مناسب است.

دانلود

[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۴۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۳۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۳۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۳۴ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۳۲ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ یکشنبه هفتم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۹:۲۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

چنانچه حتما به اطلاع خوانندگان محترم وبلاگ رسیده، بدلیل خرابی سرورهای بلاگفا مدتی تمام وبلاگهای تغریف شده روی آن از دسترس خارج شد. گویا بالاخره مشکل حل شده و منبعد کماکان امکان برقراری ارتباط با خوانندگان محترم وبلاگ مهیا است.

[ جمعه پنجم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۱۷:۴۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

 اول ارديبهشت روز سعدي

[ سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۴ ] [ ۱۵:۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برایان اسکادان از کسانی است که در دنیا و بخصوص در بریتانیا او را بخاطر کتابهای ساده و جذابی که در شرح استاندارد BS7671 نوشته میشناسند:

 

از بین این کتابهای متعدد، کتاب اول را زیر عنوان: طراحی و تحویل تاسیسات الکتریکی در نیمه دوم سال گذشته به فارسی برگرداندم و در پایان همین سال به سرمایه سازمان نظام مهندسی اصفهان با کیفیت عالی بصورت چهاررنگ  به چاپ رسید. علاقمندان میتوانند با نظام مهندسی اصفهان جهت تهیه کتاب تماس بگیرند.

 

سایت موسسه آموزشی برایان اسکادان در انگلستان: http://www.brianscaddan.co.uk

[ یکشنبه نهم فروردین ۱۳۹۴ ] [ ۲۱:۱۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ چهارشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۱۰:۳۰ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این کتاب مجموعه ایست از مسائل حل شده درس الکترونیک قدرت که برای دانشجویانی که درس را دارند یا کسانیکه برای آزمون دکترا آماده میشوند مفید است. کتاب در معیت همکار گرامی آقای دکتر ارشادی تهیه شده است. آدرس سایت ناشر با امکان خرید اینترنتی (با تخفیف):

انتشارات دانش پژوهان

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۱۹:۳۲ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

 

راهی بسیار ساده برای یافتن ضریب نفوذ (Impact Factor) مجلات ISI رجوع به سایت زیر است:

CiteFactor

[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۱۲:۵۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این یادداشت جالب را در سایت ایران جیب دیدم و مناسب دیدم که برای خوانندگان خودم بدون تصرف نقل کنم:

وقتي سوت پايان فينال جام جهاني برزيل به صدا در آمد، آلماني ها توانسته بودند ثابت کنند که بدون ستاره نيز مي توان قهرماني شايسته بود. آلمان نه مسي داشت و نه رونالدو. از بازيکنان گران قيمتي نظير گرت بيل نيز خبري نبود. يکي از تحليل گران مطرح فوتبال در مورد موفقيت هاي آلمان معتقد است: «آلمان فقط تيم است. همين و بس.»

تيم بودن و يکپارچگي آلمان ها تنها مختص به فوتبال آن ها نمي شود. آلمان در اقتصاد خود نيز آنقدر منظم است که بسيار آسان مشکلات سخت را پشت سر مي گذارد. يکي از سخت ترين خاطراتي که در ذهن مردم آلمان نقش بسته است، روزهاي بعد از جنگ جهاني دوم مي باشد. مردم جنگ زده آلمان نه تنها جنگ را باخته بودند بلکه تمامي زيرساخت ها و امکانات و زيربناهايشان را هم از دست داده بودند. در همان روزها، مردمان پر طاقت آلماني، خستگي جنگ را فراموش کردند تا به سازندگي کشورشان بپردازند.

از قوت غالب سيب زميني تا کار کردن دو شيفت، تنها بخشي از آن چيزي بود که مردم آن کشور از خود به نمايش گذاشتند. آلمان خيلي زود توانست از سياه چاله جنگ جهاني دوم، رهايي يابد و بار ديگر روي خوش زندگي را تجربه کند. شايد خيلي زودتر از کشورهاي فاتح جنگ نظير انگلستان. براي همين بود که نشريه انگليسي در همان سال ها، با حسادت در مورد آلمان نوشت: «هم اکنون نيروهاي کاري آلمان زندگي راحت و آرامي دارند. حتي طبقه کارگر هم مي تواند از انواع مواد و فرآورده هاي غذايي به خوبي بهره ببرد» آلمان با گل گوتزه 21 ساله قهرمان جام جهاني شد تا نشان دهد، در آينده نيز حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.
 

آنچه در آلمان ويرانه گذشت

 

خانه اي در خرابه

آلمان ديگر آلمان نبود. آلمان به خرابه اي تبديل شده بود که شهروندان آن با حسرت، گذشته آن را به خاطر مي آوردند. ديگر خبري از اقتدار هيتلر و نازي ها نبود و اقتدار ديروز آلمان جاي خود را به اشغال چهار کشور پيروز داده بود. شوروي، انگلستان، فرانسه و آمريکا بر سر جسد آلمان با هم به توافق رسيده بودند تا آن را ميان هم تقسيم کنند. اما روزهاي سخت خيلي زود سپري شد و پيشرفت هاي شگرف آلمان، لقب «معجزه اقتصادي» را از آن خود کرد. اين کشور توانست در مدت زمان کوتاهي خود را از خرابي نجات دهد و بار ديگر ستاره اقتصاد اروپا شد. اما به راستي چرا آلمان توانست بسيار زودتر از کشورهاي پيروز جنگ جهاني از خرابي ها رهايي پيدا کند؟ اقتصاددانان به دنبال توضيح اين موضوع به مساله سرمايه انساني دست يافتند. يعني گرچه آلمان سرمايه فيزيکي نظير پل و جاده نداشت و از نفت و منابع طبيعي هم بهره اي نبرده بود، اما نيروي انساني کارآمد و ساختارهاي فرهنگي اين کشور باعث شد خيلي زود به وضعيت اوليه خود بازگردد.

 

ارهارد؛ سردار اقتصادي آلمان

آلمان بعد از جنگ جهاني دوم، ميان 4 کشور پيروز در جنگ تقسيم شد. اما حدودا يک سال بعد انگلستان، فرانسه و آمريکا توافق کردند به اشغال آلمان خاتمه دهند و دولت مستقل آلماني تاسيس کنند. در دولت مستقل آلماني، آقاي ارهارد وزير اقتصاد شد. وي بلافاصله خواهان انجام اصلاحات اقتصادي گسترده به ويژه در حوزه اصلاحات ارزي شد. به دليل تورم بالا، پول آلمان عملاً بي ارزش شده بود و اقتصاد عمدتاً به شکل تهاتري و کالايي کار مي کرد که مانع شديدي در برابر رشد صنايع بود. به محض اينکه خبر اصلاحات ارزي به بيرون درز کرد، فروشگاه ها تعطيل شدند تا اثرات پول جديد را بتوان تعيين کرد. همزمان شوروي ها عرضه کالاها به برلين را، قطع کردند. قدرت هاي غربي با تحويل هوايي آذوقه و کالاها به شهر واکنش نشان دادند که شروع يک طرح مشهور به «پل هوايي» و يکي از هيجان انگيزترين رويدادها در تاريخ پس از جنگ جهاني دوم بود. لذا آلمان توانست با سلامت از مسير اصلاحات ارزي بگذرد.

 

مردماني که شوخي ندارند

مردم آلمان را به سخت کوشي و جديت مي شناسند. برخي به طعنه مي گويند که خنديدن در آلمان ممنوع است و يا اينکه بر خنده ماليات بسته اند؛ ظاهرا شوخي در آلمان فقط يک شوخي است! علاوه بر اينها مردم آلمان به ميهن پرستي افراطي، تعلق خاطر به زبان و ميهن خود، انضباط شديد و احترام به مقررات، جسارت و خشکي هم شناخته مي شوند. مجموعه ويژگي هاي خوب و بد فوق که در فرهنگ مردم آلمان نهادينه شده است يکي از مهم ترين علل خروج سريع آلمان از بحران اقتصادي بعد از جنگ جهاني دوم بوده است. در شرايطي که مردم آلمان به خاطر سياست هاي جنگ طلبانه و نژادپرستانه هيتلر در کام يک جنگ ويرانگر فرو رفته بودند، بعد از جنگ براي تسريع آباداني ميهن خود، دو شيفت کار مي کردند و به اندازه فقط يک شيفت حقوق مي‌گرفتند. اعتصاب را فراموش کرده و حداقل دستمزد را پذيرفته بودند. بنا به عادات خود سخت کوش و منظم و تابع مقررات بودند. بدين ترتيب شرايط را براي رشد سريع با پس انداز و سرمايه گذاري کافي فراهم آوردند و خيلي زود نتايج سخت کوشي و قناعت خود را چشيدند.

طرح مارشال آمريکايي براي آلمان

بعد از جنگ جهاني دوم، هراس از گسترش کمونيسم در کشورهاي جنگ زده ، سردمداران نظام سرمايه‌داري را آسوده نمي گذاشت. مردمان فلاکت زده کشورهاي مختلف از جمله آلمان، به طور بالقوه، تمايل زيادي به کمونيسم و قوانيني مثل مالکيت اشتراکي داشتند تا به حداقلي از رفاه دست يابند. لذا در فاصله کوتاهي بعد از جنگ برنامه هاي مختلفي مثل اصل 4 ترومن و طرح مارشال براي کمک به اروپا تدوين شد. دريافت اين کمک ها نقش به سزايي در توسعه آلمان داشت اما تعهداتي را نيز به اين کشور تحميل کرد. 4.5 ميليارد دلار کمک مستقيم، کمک هاي مختلف غذايي و مانند آن تاثير به سزايي بر اقتصاد آلمان داشت. در عين حال تعهداتي مثل تعهد جهت پرداخت خسارات، هزينه هاي اشغالگران، غرامات جنگي، صدور زغال سنگ و. .. بر اين کشور تحميل شد. از سوي ديگر برخي معتقدند که کمک هاي آمريکا به اين کشور علاوه بر ايجاد نگه داشتن آلمان در بلوک غرب به عنوان يک هم پيمان آمريکا، اهدافي چون ترويج دلار به عنوان پول مشترک جهاني دنبال مي کرده است.درس هاي اقتصاد آلمان براي ايران

يک

يکي از سوالاتي که ذهن برخي از اقتصاددانان توسعه را به خود مشغول کرده است، اين موضوع است که اگر ايران از نفت بهره اي نمي برد، وضعيت بهتري داشت يا خير؟ اگرچه پاسخ به اين سوال کاري بسيار دشوار است اما ايران امروز با تکيه به سرمايه انساني موجود مي تواند هرگونه مانعي را از سر راه بردارد؛ فقط با اين شرط که بر نيروي کار متخصص خود تکيه نمايد.

 

دو

اصلاحات اقتصادي به خصوص اصلاحات ارزي يکي از نيازهاي کشورهاي در حال توسعه است. در نظام ارزي کشور مشکلات فراواني وجود دارد که حل آن ها نيازمند اقدامات جدي در اين زمينه است. حرکت نرخ ارز به سمت نرخ واقعي، به تنهايي کافي نيست و بايد آثار رفاهي اجتماعي آن در اقتصاد ديده شود تا گرفتار مشکلاتي نظير آنچه در سال هاي اخير اتفاق افتاد، نشويم.

 

سه

اگرچه مشکلات مختلفي در کشورمان وجود دارد اما بايد بپذيريم بيش از آنکه روحيه سخت کوشي و تلاش حاکم باشد، تقاضا براي کارهاي ساده بالاست. ساعات کار مفيد در اداره ها کمتر از 2 ساعت در روز اعلام شده است و بهره وري بسيار پايين است. اين موضوع امروز يک مانع مهم رشد اقتصادي کشور است که جز با درک صحيح مردم از نقش خود قابل رفع نيست.

 

چهار

استفاده از کمک ها و سرمايه هاي خارجي به اشکال مختلف مثل سرمايه گذاري مستقيم و غيرمستقيم خارجي، همکاري علمي، کمک مستقيم و وام قابل تحقق است و مي تواند نقش خود را در توسعه اقتصادي کشور بازي کند. متوليان اقتصاد کشور بايد ضمن استفاده از فرصت هاي خارجي، تمرکز بيشتر بر رشد درون‌زاي اقتصاد داشته باشند تا مجبور به اجراي خواسته هاي آن ها نباشيم.

[ یکشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۳ ] [ ۲۱:۱۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برای دیدن لیستی از ژورنالهای همه رشته ها، به انضمام E-ISSN و P-ISSN، ناشر و کشور مربوطه را میتوانید در سایت دانشگاه آنا ببینید.

[ پنجشنبه دوم بهمن ۱۳۹۳ ] [ ۱۳:۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۳ ] [ ۸:۴۳ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

N o b e l    P r i z e   f o r  P e a c e   -   2 0 1 4

[ چهارشنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۳ ] [ ۱۷:۳۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ یکشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۳ ] [ ۱۱:۱۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

ببین باز می بارد آرام؛ برف

فریبا و رقصنده و رام؛ برف

عروسانه می آید از آسمان

در این حجله، آرام و پدرام؛ برف

جهان را سراسر سپیدی گرفت

به هر شاخه، هر شانه، هر بام، برف

نشسته به اندوه انبوه دشت

به بی‌برگی باغ ایام، برف

خزان هم به دامان مرگی خزید

کنون فصل سرد سرانجام... برف

فرو بسته یک شهر چشمان خویش

و می بـــارد؛ آرام  آرام بــرف...


شعر از: شهرام مقدسی[ شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ ] [ ۱۵:۲۰ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

سایت کمپانی ALLTECK اطلاعات و کاتالوگهای خوبی در زمینه ارت و صاعقه گیر دارد. روی لوگوی آن کلیک کنید.

[ جمعه بیست و هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ ۱۳:۲۹ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

فیلم را از یوتیوب ببینید

(فرض بر اینستکه شما در خارج از کشور هستید و یوتیوب برایتان فیلتر نیست!!).

[ جمعه بیست و هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ ۸:۵۵ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این یک مقاله مختصر و مفید است که توسط FLUKE نوشته شده و نکات مهم و مفید اندازه گیری مقاومت سیستم زمین را شرح میدهد. امیدوارم از بین خوانندگان محترم این وبلاگ کسی پیدا شود که ترجمه خوبی از آن تهیه کرده و و برای همه شرکتهای توزیع بفرستد. برای دانلود روی لوگوی FLUKE کلیک کنید.

[ جمعه بیست و هفتم دی ۱۳۹۲ ] [ ۸:۵۲ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


این کتاب هم برای مباحث پایه خوب است و هم برای مقاصد شبیه سازی. از اینجا دانلود کنید.

(از قسمت Low Speed Download مجانا دانلود کنید)

[ سه شنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۵۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Practical Handbook of Photovoltaics, Second Edition: Fundamentals and Applications

لینک دانلودSolar Energy Conversion Systems

لینک دانلود

[ دوشنبه دوم دی ۱۳۹۲ ] [ ۱۸:۱۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ ] [ ۹:۴۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


این مقاله را از اینجا بخوانید.[ چهارشنبه پانزدهم آبان ۱۳۹۲ ] [ ۶:۱۱ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

Balkan Journal of Electrical & Computer Engineering
ISSN : 2147-284X

ژورنال خوبی است که چاپ آن اخیرا در ترکیه شروع شده و میتواند با داوری نسبتا سریعی که دارد برای دانشجویان ارشد جذاب باشد. آخرین شماره آنرا در اینجا میتوان یافت.

[ جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ ] [ ۷:۹ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

ANSYS نرم افزار قدرتمندی است که برای محاسبات المان محدود در اغلب علوم مهندسی و منجمله مهندسی برق بکار میرود. خودآموزی برای این نرم افزار توسط دانشگاه آلبرتا تهیه شده که از اینجا قابل دسترس است.


[ یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ ] [ ۷:۴۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
[ دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ ۱۷:۱۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

براي جستجوي ژورنالها سايتهاي مختلفي وجود دارد كه بسياري از دانشجويان تحصيلات تكميلي با آنها آشنا هستند ولي سايت زير را بنده نديده بودم و از كسي هم نشنيده بودم. سايت مختصر و مفيد و بي دردسري است. كه امكان فيلتر كردن برحسب موضوع و ايندكس را هم ميدهد. امتحان بفرماييد.

http://www.journals4free.com

[ شنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


خسروا گوی فلک در کف چوگان تو باد ....

[ یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۷:۴۵ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


شرح پشت جلد:

درس "دینامیک سیستمهای قدرت" از اساسیترین دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق در گرایش قدرت میباشدکه اگر خوب فهمیده شود احتمالاً جذابترین درس این دوره نیز هست. کتاب حاضر با هدف کمک به فهم عمیق تر و درک دقیقتر این درس بفارسی برگردانده شده و به زعم مترجمین، قادر است در کنار کتب ارزشمند دیگری که مراجع اصلی این درس هستند، ذهن خواننده را از مسیری متفاوت، با بیانی روان و ساده ، قدم بقدم، به مقصد نزدیک کند. در عین حال این کتاب را، از حیث کسب مهارت بیشتر، جهت شرکت در آزمون دکترای مهندسی برق نیز میتوان مفید دانست.

برای سفارش اينترنتي به سایت ناشر رجوع فرمایید.

[ شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۴۱ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ جمعه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۹:۱۸ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این فیلم آموزشی در مورد اساس تئوری پایداری سیستمهای قدرت را در یوتیوب ملاحظه فرمایید

www.youtube.com/watch?v=2DE88ZBMZ9U€Ž

(راه باز کردن یوتیوب را از بنده نخواهید!)


و بهترین متن آموزشی را هم که من در این موضوع دیده ام میتوانید از اینجا دریافت فرمایید.

[ سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۱۹:۴۶ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

برای دانشجویان ارشد برق که جستجو گر منبع الهامی برای انتخاب موضوع پایان نامه خود هستند کتاب زیر میتواند راهگشا باشد. کتاب در بردارنده موضوعاتی در شاخه سیستمهای قدرت است که در سالهای اخیر مورد توجه محققین بوده اند.

دانلود

[ شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۵۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری (14 و 15 شهریور) را به دعوت سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در بابل هستم و دوره آموزشی دو روزه ای را در مورد سیستمهای اتصال زمین ارائه خواهم کرد. دوستانی که در این استان هستند و مایلند در دوره شرکت کنند میتوانند جزئیات را با مراجعه به این سازمان جویا شوند.

[ پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۲۱:۲۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

مناسب دیدم که برای دانشجویان و همکارانم در دانشگاه ژورنال خوبی را معرفی کنم که هم از حیث سرعت در داوری خوب است و هم از دیدگاه اعتبار موسسه ای که آنرا چاپ میکند ایده آل میباشد. ژورنالهای hindawi از عیار بالایی در مستندات علمی برخوردارند و البته معمولا برای هر مقاله هزینه چاپی بین 500 تا 1200 دلار هم مطالبه میکنند. خوشبختانه برای ژورنال زیر بدلیل تازه تاسیس بودنش فعلا نیاز نیست چیزی بپردازید (این روال متداول hindawi برای ژورنالهای تازه است در آینده مطمئنا اینگونه نخواهد بود). داوری هم اغلب در فاصله یکماه انجام میشود. داوریهای hindawi معمولا خیلی دقیق است.

http://www.hindawi.com/journals/cje/

اطلاعات بیشتر (مثل ایندکس و هیئت داوری و ...) را با مراجعه به سایت ملاحظه فرمایید

[ سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۱۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

این بنده از حدود 10 سال پیش به مطالعه و کار تجربی در زمینه سیستمهای اتصال زمین (ارت) اشتغال داشته و هم به واسطه همکاریهایش با شرکتهای برق و صنایع دیگر و هم به یمن مصاحبت همکارانش در نظام مهندسی اصفهان، مختصر دانش و تجربه ای در جنبه های مختلف این شاخه فراهم آورده است.

در کلاسهایی که در طی این ده سال در محضر این همکاران برگزار شده تلاش کرده ام در درجه اول اینرا تاکید و تشریح کنم که ارتینگ فقط زیر خاک کردن یک توده فلز نبوده و "کار هر کارگری نیست" و از دیدگاه تحلیلی یکی از مشکلترین و پیچیده ترین مباحث نظری را دارد. در درجه دوم هم تلاش کرده ام با بسیاری از باورهای غلط و ابتکارات عجیب و غریب در این شاخه مقابله کنم.

یکی دو ماه پیش کتابی را در بازار زیارت کردم که یکی از مستمعین در همین کلاسها از ترکیب عرایض مخلص و مطالبی دیگر، بصورت یک لحاف چهل تکه به یکدیگر چسبانده و به نام مبارک خودشان چاپ فرموده بودند! مصداق همان حکایت معروف و غیر قابل ذکر مولانا در مثنوی (!!).

این اتفاق در کنار شنیده هایی که از برگزاری برخی دوره های آموزشی که در این شهر گل و بلبل برگزار میشود و خلایق را به بهانه آموختن شیوه های تخصصی و نکات عملی سیستم زمین به کلاس میکشانند و مقادیری "دوغ لیلی" به آنها تحویل میدهند، غیرت معلمی مخلص را به جوش آورد تا ترجمه کتاب فوق را که سالها پیش به جایی رسانده ولی رها کرده بودم، تکمیل کرده و به بوتۀ چاپ برسانم.

این کتاب در مورد روشهای اجرای ارت چیز زیادی نمیگوید ولی در عوض در باب اصول و مبانی سیستم زمین و از آن مهمتر در مورد انواع روشهای اندازه گیری سیستم زمین از باء بسم الله تا تای تمة هر چه بخواهید در آن می یابید. آنرا معروفترین و معتبرترین کمپانی سازنده دستگاههای ارت سنج تهیه کرده و از سال 1947 که اولین نسخه این کتاب ارائه شده تا زمان حاضر مکرراً با تعلیقات و اضافات به چاپ رسیده است. بطور خلاصه بنده که قریب 500 سند و کتاب و استاندارد را در زمینه ارت خوانده و بررسی کرده ام چیزی را از آن مفیدتر نیافته ام (لطفا اگر شما چیز بهتری میشناسید به بنده هم معرفی فرمایید. ثواب دارد!). 

امیدوارم تلاشهایی که انتشارات دانش پژوهان انجام داد تا در این وانفسای کاغذ و مقوا قیمت کتاب را به حداقل ممکن برساند و عنایت دوستانی که آنرا به همکاران و دوستانشان معرفی میکنند باعث شود همه مهندسین برق علاقمند به مباحث علمی و عملی ارتینگ، به کتاب دسترسی پیدا کنند و مبحث مذکور روزی بعنوان یک تخصص و یک موضوع مهندسی در تلقی عام مطرح شود.  


نفوذ به عمق زمين (راهنماي عملي اندازه گيري مقاومت سيستم هاي اتصال زمين)

فهرست فصول:

فصل اول: اندازه گيري مقاومت سيستمهاي اتصال زمين

فصل دوم : مقاومت مخصوص خاك                     

فصل سوم : اندازه گيري دقيق مقاومت در سيستم هاي اتصال زمين هاي گسترده   

ضميمه اول : نوموگرام تخمين مقدار مقاومت سيستم ارت

ضميمه دوم : روش تزريق جريان                                                                                  

ضميمه سوم : روش ميلهاي بهم پيوسته

ضميمه چهارم : اندازه گيري مقاومت سيستم هاي ارت گسترده                    

ضميمه پنجم : روش شيب

ضميمه ششم : روش چهار پتانسيلي                                                   

ضميمه هفتم : روش ستاره مثلث

ضميمه هشتم :   تعيين ولتاژ هاي گامي وتماس

ضمیمه تهم : جدول مقایسه انواع روشهای اندازه گیری اتصال زمین

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


بغیر از کتابفروشیهای معتبر, خرید اینترنتی کتاب از طریق سایت ناشر

انتشارات دانش پژوهان

و بصورت تلفنی از طریق تلفن 6638021-0311 ممکن است.
[ یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۲ ] [ ۸:۱۷ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۵۹ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

اين روزها اينقدر وبلاگهايي كه مستمرا كتابهايي را براي دانلود قرار ميدهند (و البته از متن و پستهاي ديگران هم كمال استفاده را بدون ذكر منبع ميبرند!) زياد شده و اينقدر وبلاگداراني كه بدون آنكه نگاهي به متن كتاب كرده باشند و يا از آن سر در آورند آنرا آپلود ميكنند، متعدد شده اند كه مدتهاست ديگر شرمم ميشود منهم كتابي را در اينجا معرفي كنم. سنت هميشگي كه در اين وبلاگ وجود داشته آنستكه بدون اينكه بخواهيم هر چه دستمان ميرسد را براي افزايش پستها يا بازديدكنندگان آپلود كنيم، اگر منابعي اساسي و پايه اي مي يابيم كه ميتواند كاربرد شاياني براي خوانندگان وبلاگ داشته باشد از معرفي آن دريغ نكنيم. در جهت همين رويه قديمي كتاب فوق را براي معرفي مناسب ديدم. كتاب چاپ 2013 است و به بحثهايي كيفي در مبحث "كيفيت توان" ميپردازد. نكته بسيار مثبت كتاب توجه به ادوات مدرن فكتس و مبدلهاي سوئيچينگ از ديدگاه كيفيت توان است كه معمولاً در كتابهاي مشابه كمتر ذكري از آن ميشود. آنرا از اينجا دانلود كنيد.


[ پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۳۰ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]


بيا تا جهان را به بد نسپريم       به كوشش همه دست نيكي بريم

نباشد همي نيك و بد پايدار          همان به كه نيكي بود يادگار
[ چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۳۷ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

بسته نرم افزاري SimPowerSystem از اجزاء سيمولينك متلب است و اگر چه خيلي كند كار ميكند، برخي آنرا به كد نويسي در متلب ترجيح ميدهند. لهذا راهنماي آنرا در اينجا تقديم ميكنم با اميد به اينكه سايت MathWorks با آي پي شما مشكلي نداشته باشد و اجازه دانلود بدهد.

[ شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۱۴:۳ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

وبلاگ ما 7 ساله شد.

[ جمعه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۱۲:۳۰ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

[ یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۲۳:۴۵ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

به دو مقاله در مورد پیش بینی بار شبکه های توزیع برخوردم که فکر کردم خوبست به نظر دوستان هم برسانم. مقاله اول در مورد پیش بینی بار کوتاه مدت است و دومی در مورد بار بلند مدت. اگر همکاران در شرکتهای توزیع آنها را با اطلاعات خودشان آزمودند و نتیجه ای حاصل شد خوشحال میشویم اگر آنرا با ما نیز در میان بگذارند.

پیش بینی بار کوتاه مدت

پیش بینی بار بلند مدت

[ سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۱۷:۵۴ بعد از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]

اول اردیبـهشت مــاه  جـلالـی                     بـلبـل گـویـنـده بر مـنـابـر قـضـبان

بر گل سرخ از نم اوفتاده لآلی                    همچو عرق بر عذار شاهد غضبان

[ دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ ۰:۶ قبل از ظهر ] [ شاهرخ شجاعیان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ محلی است برای تبادل اطلاعات فنی در مورد شبکه های توزیع برق و تاسیسات الکتریکی (نویسندگان پیوندی در facebook ندارند)
امکانات وب